Zadzwoń 600 720 740 Zadzwoń 507 512 520 email biuro.wodan@gmail.com icon
Logo

Dofinasowania

W Polsce obecnie funkcjonuje kilka programów dofinansowania instalacji fotowoltaicznych, które są skierowane do różnych grup odbiorców, zapewniając wsparcie finansowe dla osób i organizacji zainteresowanych inwestowaniem w odnawialne źródła energii.

Programy dofinansowania:

  1. ,,Mój prąd”- https://mojprad.gov.pl/
  2. ,,Czyste powietrze”- https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/instrukcja-krok-po-kroku
  3. ,,Moje ciepło”- https://mojecieplo.gov.pl/
  4. ,,Ulga termomodernizacyjna”- https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/
  5. ,,Ciepłe mieszkanie”- https://czystepowietrze.gov.pl/inne-programy/cieple-mieszkanie/o-programie/03-program-cieple-mieszkanie-2-nabor-dla-gmin-2023
  6. ,,Dofinansowanie dla rolnika”- https://www.gov.pl/web/arimr/dofinansowanie-na-2024-r  https://www.gov.pl/web/arimr/poddzialanie-413-modernizacja-gospodarstw-rolnych--w-obszarze-zielona-energia-w-gospodarstwie
  7. ,,Energia dla wsi”- https://www.gov.pl/web/rolnictwo/program-energia-dla-wsi--wydluzenie-terminu-naboru-i-zwiekszenie-budzetu
  8. ,,Agroenergia”- https://www.gov.pl/web/nfosigw/agroenergia--nowy-program-nfosigw-dla-rolnikow
  9. ,,Energia plus”- https://www.gov.pl/web/nfosigw/nabor-iv-wnioskow-2023-2024
  10. Dotacje gminne - szczegóły na stronach poszczególnych gmin

Dla gospodarstw domowych szczególnie ważne są programy takie jak „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Osoby fizyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie w ramach tych programów, co umożliwia im nie tylko obniżenie kosztów związanych z instalacją paneli słonecznych, ale także przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej ich domów. Instalacje fotowoltaiczne skutecznie obniżają rachunki za prąd oraz mają istotny  wpływ na rozwój oraz poprawę efektywności energetycznej budynków.

Dofinansowanie może sięgać nawet 50% wartości inwestycji. Kluczowym zagadnieniem będzie tu przyszły program dofinansowania „Mój Prąd 6.0”. Niestety, na szczegóły musimy poczekać co najmniej do czerwca 2024.

Każda poprzednia edycja tego programu charakteryzowała się wzrostem kwot, dlatego istnieje nadzieja na wyższe dotacje w wersji 6.0. W programie Mój Prąd 5.0, dofinansowanie dla mikroinstalacji PV w 2023 roku wynosiło do 50% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 6 000 zł, a dla osób produkujących prąd na własne potrzeby, które zdecydowały się na dodatkowe urządzenia, kwoty były jeszcze wyższe. Nie obowiązują tu żadne kryteria dochodowe.

Wnioski o udział w programie „Mój Prąd” przyjmowane są tylko drogą elektroniczną. Co istotne – z programu mogą korzystać również osoby, które wcześniej skorzystały z innego dofinansowania na fotowoltaikę, a teraz chcą rozbudować swoją instalację.

Program „Czyste Powietrze” oferuje wsparcie nie tylko na zakup kotłów czy pomp ciepła, ale również na instalacje fotowoltaiczne. Niestety, w edycji programu w roku 2024, pomimo inflacji nie przewidziano wzrostu wysokości dotacji. W ramach programu możliwe jest pokrycie do 100% wydatków w formie pożyczki, z terminem spłaty do 15 lat. Bezzwrotna dotacja to maksymalnie 50% kosztów instalacji, nie więcej niż 9 tys. zł. Ponadto w tym programie obowiązują progi dochodowe. W roku 2023 roczne wynagrodzenie osoby składającej wniosek nie mogło przekroczyć 135 tys. zł.

Wniosek o udział w programie „Czyste Powietrze” należy pobrać ze strony internetowej czystepowietrze.gov.pl. Następnie należy złożyć go w Wojewódzkim Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej w tym samym województwie, w którym planujemy naszą inwestycję. Formularz wniosku dostępny jest również w generatorze wniosków o dofinansowanie (GWD) – www.gwd.nfosigw.gov.pl. Jeżeli potrzebujemy pomocy w procesie składania wniosku, możemy ją uzyskać w gminnym punkcie konsultacyjno‐informacyjnym, jeżeli nasza gmina podpisała odpowiednią umowę z WFŚiG. Wniosek do udziału w programie „Czyste Powietrze” można złożyć też za pośrednictwem banku, który współuczestniczy w programie.

Projektowanie stron internetowych Master-NET | Polityka prywatności